Domácí lékárna: čím ji vybavit pro ještě silnější imunitní systém?

V domácí lékárně by vám kromě prostředků na řešení těch nejběžnějších zdravotních problémů neměla rozhodně chybět část věnována jejich prevenci. Přinášíme vám strategii, která vám silnější obranyschopnost pomůže vybudovat! Jestli to zvládnete jen s přírodními produkty? To si můžete být jisti! 

Silnější imunitní systém v 5 krocích a tipy, co by měla obsahovat vaše domácí lékárna

Náš imunitní systém funguje v křehké rovnováze. Musí být dostatečně silný a propracovaný, aby dokázal bojovat s různými nemocemi a infekcemi, ale ne příliš; jinak by  reagoval přehnaně a propukly by autoimunitní poruchy. 

Existuje pár způsobů, jak mu k optimálnímu fungování pomoci. Vypadá to jednoduše, že?

  • Vyvážený jídelníček
  • Zdravá střevní mikroflóra
  • Pravidelný pohyb
  • Hydratace 
  • Relaxace a kvalitní spánek 

Dodržujte zdravé stravování

Zdravá strava klíčem ke krásné pleti, lesklým vlasům, ale také dobré náladě a silnému imunitnímu systému. Dodá mu totiž  potřebnou energii a mikroživiny, které hrají při jeho udržování důležitou roli. Obzvlášť důležitý je pak příjem vitamínů skupiny B, dále pak C, D, zinku, hořčíku, vápníku a železa. Ty můžete rovněž přijmout v podobě vhodných vitamínů a potravinových doplňků obzvlášť pak v období viróz nebo když se cítíte ve stresu a vyčerpaní. 

Zdravá střeva 

Věděli jste, že 70-80 % imunitních buněk se nachází právě ve střevě? Proto je velmi důležité udržovat je v té nejlepší formě! Imunitní buňky jsou v interakci s rozmanitou škálou bakterií a hub, které žijí v trávicím traktu. A ty jsou přímo ovlivňován naší stravou a životním stylem. 

Někdy je opravdu obtížné do svého každodenního života zařadit lehce stravitelná jídla. Proto by vám v domácí lékárně neměly chybět ani produkty, jenž správné trávení a zdravou střevní mikroflóru podpoří. Kromě toho nezapomínejte do svého jídelníčku pravidelně zařazovat probiotiky nabité potraviny, jako je kefír, bílý jogurt s živými kulturami nebo kysané zelí. 

Pravidelný pohyb 

Fyzická aktivita neslouží jen k budování svalů a zbavení se stresu – je také důležitou součástí podpory zdravého imunitního systému.

Jedním ze způsobů, jak cvičení může zlepšit funkci imunitního systému, je zlepšení celkového krevního oběhu. To usnadňuje imunitním buňkám a dalším molekulám bojujícím s infekcemi snadnější pohyb po celém těle. Pohyb rovněž podporuje správnou funkci střev a vylučování toxinů z těla. 

Studie prokázaly, že už 30 minut středně intenzivního až intenzivního cvičení každý den pomáhá stimulovat imunitní systém. Stačí vám tedy pravidelné procházka nebo rychlé lekce jógy. 

Hydratujte, hydratujte, hydratujte

Proč je dostatečný příjem tekutin tolik důležitý pro silnější obranyschopnost? To proto, že lymfa, která po těle roznáší důležité imunitní buňky bojující s infekcemi, je z velké části tvořena právě vodou. Dehydratace zpomaluje její pohyb, což může vést k oslabení imunitního systému. Začněte tím, že si zjistíte, jaký by měl být váš denní příjem vody. Pak už jen stačí snažit se k němu přiblížit. 

Relaxace a kvalitní spánek

I ve spánku je naše tělo aktivní. Zatímco sníte, v organismu probíhá spousta důležitých procesů – například se vytvářejí nové molekuly bojující proti infekcím. Není proto překvapením, že lidé, kteří nemají dostatek kvalitního spánku, jsou náchylnější k onemocnění po kontaktu s viry, které způsobují například obyčejné nachlazení.

Aby měl váš imunitní systém co nejlepší šanci bojovat proti infekcím a nemocem, je rovněž nutné minimalizovat stres. Jsme-li ve stresu, tělo reaguje spuštěním tzv. stresové reakce, která vám má pomoci náročnou situaci ustát. Bohužel, tato reakce také potlačuje váš imunitní systém. Proto věnujte pravidelně čas skutečné relaxaci. Dopřejte si masáž, domácí aromaterapii, meditujte, čtěte, dělejte cokoliv, co do vaší mysl vnese klid. 

Posilujete svou obranyschopnost celoročně nebo jen nárazově? Máte pro to své vlastní triky?

Růžena Hlavová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart