Plošinovky! Herní žánr, který je tu s námi už pěknou řádku let. Najdeme ho snad na všech herních platformách. Vyjímku tedy netvoří ani platforma mobilní. Pro nás konkrétně java. Zde se plošinovky rychle zabydlely a začaly se závratnou rychlostí množit. Ze začátku to nikomu nevadilo. Ba naopak. Bylo to spíše ku prospěchu. Většinou jednoduchý námět s hlavním hrdinou a nějakým cílem. Přiznejme si – kolikrát jsme už zachraňovali svět před různými šílenci či se naopak snažili vysvobodit překrásnou dívku ze spárů zlého bosse. Myslím, že nikdo nemůže tvrdit, že on nikdy. Byly zde méně populární, ale i hodně populární tituly. Mezi ty populárnější bezpochyby patří série her sdružená názvem Prince of Persia. Při vyslovení tohoto názvu naběhne každému nějaká ta vzpomínka. Starší generaci se vybaví první počítače s čenobílým princátkem. Mladší generace naopak zavzpomíná na své začátky v java hrách. Prince of Persia byl totiž jednou z prvních her, která se dočkala mobilní předělávky. Teď si možná kladete otázku, zda mám všech pět pohromadě. Recenze o hře Assassins Creed a já tady tlachám o Princovi z Persie. Ale nebojte, zatím jsem stále při smyslech. Ono totiž to, že píšu o Princovi nemusí nutně znamenat chybu…
Už je tomu více než rok, co se představil poslední díl série Prince of Persia. To se ví, že chlápci z Gameloftu už byli celí nesví. To nutkání vydat další plošinovku. Drželi se statečně, ale bohužel pokušení neodolali. Jediné, kde použili hlavu je asi fakt, že vydat dalšího Prince by nebylo nejvhodnější. Ale to nebyla velká překážka. Zvláště ne pro Gameloft. Změníme název, trochu se povrtáme v texturách, hrdinu nově ohákneme… A hele, hra je na světě. Vývojáři mají volno a jen čekají na penízky a chvalozpěvné recenze. Ovšem minimálně ode mě se jí teda nedočkají.
Assassins Creed není bohužel nic jiného než převlečený Prince z Persie. Vše zůstává při starém a novot přináší hra jen velice poskrovnu. Přes typické menu se dostanete do hlavní hry. Během deseti, možná bude satčit i 5 sekund, zjistíte vše podstatné. Klasická 2D grafika s Gamelofťáckou propracovaností je už prostě zažitý standart. Víceméně proti němu ani žádné velké námitky nemám. Pokud budete grafiku chvíli zkoumat nebo na ni budete hledět z větší vzdálenosti, pocitu že před sebou máte další Princovo dobrodružství se zřejmě neubráníte. Ovládání hrdiny je jasné a jednoduché. Navíc zde samozřejmě nesmí chybět stále se opakující neduh. Na mysli mám neustálou nápovědu, která sice postpem času přejde do pozadí, ale i tak je jí až moc.
Asi je jasné, že takovýmto způsobem by hra byla dosti nudná. Ona celkově nudná je, ale výrobce se sanžil přidat nějaká spestření. K těm zásadnějším spestřením určitě patří větší nabídka zbraní. Krom klasického meče, budete moci protivníky likvidovat střelami z kuše. Pro odstranění většího počtu nepřátel či nějaká větší překážky dobře poslouží bomby. Výčet zakončuje jakési „lano“, které dle potřeby vystřelíte. Pomůže Vám překonat velké překážky nebo se s jeho pomocí na dálku zbavíte protivníka. V několika kolech si také zajezdíte ( a zaskáčete ) na koni. To podle mě hře ani nepřidalo, ale ani neubralo. Jízda je taková chaotická a v podstatě stejně jako hra jedndouchá. S obtížností celé hry samozřejmě souvisí i doba hraní. Assassins Creed nabízí tři různé lokace. Každá z nich disponuje čtyřmi, respektivě pěti levely ve třetí lokaci. Po sečtení se dostaneme na číslovku 13. Což není nějak závratně vysoké číslo. Jednotlivé levely nejsou ani moc dlouhé. Celou hru tím pádem dohrajete za jeden podzimní večer. Pro ty, které by hra zaujala natolik, že by s ní chtěli strávit hned véce večerů, mám dobrou zprávu. Hra nabízí tři stupně obtížnosti. Takže se celková hrací doba o nějaký ten večer protáhne. Celkově vzato, je to hrá spíše krátká. Ono možná nakonec i dobře.