SEO Opava – může video pomoci vaší stránce k lepším příčkám ve vyhledávačích? Rozhodně ano – prozradíme, jak

Věděli jste, že přidáním videa na vaše stránky můžete úspěšně podpořit vaše SEO snahy a přilákat mnohem více návštěvníků? Video je jedním z klíčových prvků obsahového marketingu a může zváhnout algoritmy vyhledávačů na vaši stranu. Podívejme se, jak vám může být ku pomoci. 

Video a SEO k sobě dnes zkrátka patří 

Základem optimalizace pro vyhledávače je přizpůsobení vaší obsahové strategie tomu, co chtějí jejich algoritmy. Ačkoliv přímo do srdce těchto algoritmů nikdy žádný SEO specialista nepronikl, prostá zkušenost ukazuje, že videa na stránkách mají vyhledávače rády.

Pokud vyhledávač zobrazí u výsledku thumbnail, respektive miniaturu, uživatelé mají mnohem větší tendence na takový výsledek klikat. Miniatura patří (například vedle hvězdičkového hodnocení, zobrazených cen, dostupnosti produktů apod.) mezi takzvané rich snippets, neboli strukturovaná data.

A každý, kdo SEO alespoň trochu zná ví, že výsledky obsahující strukturovaná data v popularitě překonávají ty, kterým strukturovaná data chybí.

Co se konkrétně videí týče, jejich přítomnost na stránce pomáhá posílit ještě další metriky, podle které vyhledávače stránku hodnotí – totiž čas, který u vás uživatelé stráví, a také množství zpětných odkazů na váš web. Kvalitní video vám dokáže zajistit obojí.

Videa jsou proto pro SEO důležitá jak přímo, tak nepřímo. Pokud můžete, rozhodně se je na své stránce snažte mít. 

Není ale video, jako video 

SEO Opava

Jako u všeho platí, že je lepší nemít na stránce video žádné než nekvalitní. Video nízké kvality, zasazené do nevhodného kontextu, bude zvyšovat vaši bounce rate (tedy míru opuštění stránky), a tím u vyhledávačů snižovat autoritu vašeho webu. Proto je nutné vzít v potaz následující: 

  • Umístění vašeho videa

Vaše video musí mít vhodný kontext, aby bylo účinné. Jedná-li se o brandové video představující vaší značku, bude se jistě hodit na vaši stránku „O nás“. Produktová videa by pak měla logicky doplňovat nabídku vašich produktů, návody a recenze by měly být v příslušných kategoriích. Nezapomínejte videa doplňovat vhodným textem, případně dalšími obrázky, který pomůže v jejich pochopení nejen návštěvníkům, ale také Googlu. 

  • Obsah, který přináší něco nového

Vaše video by mělo v ideálním případě být odpovědí na dotazy, které vaši návštěvníci mohou mít ohledně vaší značky, služeb, produktů či oboru. Za tímto účelem jsou tedy nejlepší videa ve stylu otázek a odpovědí, případně návody k použití a videa ukazující v praxi, jak vaše služby či produkty fungují. Buďte skrze vaše videa autoritou na dané téma! 

  • Konzistence ve zveřejňování dalšího obsahu

Podobně jako příslovečná vlaštovka, ani jedno jediné video pravděpodobně nebude mít na vaše webovky veliký vliv. Klíčem je tudíž pravidelnost ve zveřejňování dalšího videoobsahu – je to stejné jako s klíčovými slovy. Také zřejmě nechcete se svými stránkami cílit pouze na jedno. 

  • Kde bude vaše video umístěno?

V první řadě je nutno ujasnit si, zda hodláte hosting vašeho videa obstarat sami, nebo jej svěříte stránkám jako Youtube či Vimeo a do vaší stránky jej pouze integrujete. Jelikož první možnost může načítání vašich stránek zpomalit, doporučujeme spíše pro začátek přenechat hosting na stránkách stvořených za tímto účelem.

Nezapomeňte ani na Youtube či jiné platformě přidat k videou informace, které vyhledávačům usnadní jeho nalezitelnost a kategorizaci . Klíčová slova v názvu i popisku videa by měla být samozřejmostí, stejně jako zařazení videa do konkrétní kategorie. Podrobný návod na vložení (i natočení) videa na Youtube najdete zde. 

Na závěr také nezapomínejte,  že vaše video nemusí skončit jen na Youtube či vaší stránce! Facebook, Twitter, LinkedIn a další sociální sítě – tam všude může zářit a zároveň přivádět více návštěvníků! 

Využíváte videa i na svých stránkách? Jak se vám osvědčily? V komentářích níže se můžete o své zkušenosti podělit!

Růžena Hlavová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart