Znáte oblíbený jídelníček s 1000 kcal denně? Dá se díky němu opravdu zhubnout?

Jídelníček 1000 kcal denně – tento populární jídelníček patří mezi způsoby, jak zhubnout díky nízkému příjmu kalorií. Pokud se rozhodnete hubnout tímto způsobem, určitě doporučujeme, abyste zvolili jídelníček na míru vašim potřebám.

Co je to 1000 kcal denně?

Abychom si představili konkrétní množství kalorií, přinášíme ukázku stravování pro jeden den:

  • Na snídani si připravte: 2 krajíce celozrnného chleba s netučnou tvarohovou pomazánkou a vařeným vejcem. K tomu zeleninový salát, nebo sezónní zeleninu.
  • Přesnídávka může obsahovat: malý bílý jogurt s přidanými ovesnými vločkami. 
  • Oběd, co vás nasytí: přírodní steak ze 100 g kuřecích prsou upravených na nepřilnavé pánvi, 150-200 g dušené zeleniny (např. cuketa, kapusta nebo brokolice), 50 g tmavé rýže.
  • Svačina: 1 ks ovoce (jablko, mandarinka).
  • Na večeři doporučujeme: sezónní zeleninu (např. mrkev, ledový salát, okurku) případně zeleninový salát s kapkou olivového oleje. K tomu cca 50 g méně tučného sýra (např. mozzarella).

Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto jídelníčku?

  • Mezi výhody tohoto konkrétního jídelníčku patří fakt, že při správném nastartování se může dostavit relativně rychlé ubývání na váze, tedy kýžené hubnutí. 
  • Mezi nevýhody muže patřit u některých hubnoucích také pocit hladu. Toto je obzvláště u lidí, kteří jsou zvykli konzumovat velké porce s vysokou kalorickou hodnotou. 

Při nízkokalorickém jídelníčku existuje riziko, že strava nebude obsahovat dostatek výživově hodnotných látek jako jsou vitaminy, minerály a stopové prvky. Proto by jídelníček měl sestavovat pouze zkušený výživový specialista. 

Dalším rizikem nízkokalorické diety může být i následný jo-jo efekt po ukončení diety. Jak se vyhnout jo-jo efektu? Proti jo-jo efektu je samozřejmě nejúčinnější pokračovat ve zdravém stravování a nevracet se k původním nevhodným stravovacím návykům. Na to je ideální například krabičková dieta pro udržení váhy po hubnutí.

Jak získat jídelníček s 1000 kcal denně?

Jakýkoliv stravovací plán a konkrétní jídelníček by měl tvořit vždy profesionál, který přesně ví, jak správně volit jednotlivé součásti stravy. Velmi důležité je v tomto případě také to, pro koho je jídelníček tvořen. Správný jídelníček, ať už na hubnutí, přibírání na váze nebo i jídelníček s konkrétní kalorickou hodnotou musí být zdravý, vyvážený a měl by být tvořen vždy s ohledem na váhu, zdravotní stav, životní styl, pracovní nasazení a denní režim konkrétního klienta.

Jak správně hubnout?

Zásad pro správné hubnutí je hned několik:

  • Důležité je pevné rozhodnutí a nadšení a hlavně důslednost. Buďte pevní v kramflecích a dietu neporušujte. To by mohlo vést k velkému zklamání z neúspěšného hubnutí.
  • Velmi důležitý je u jakékoliv redukční diety také pitný režim. Zapomeňte na sladké limonády nebo kávu se smetanou! Nahraďte je čistou vodou nebo bylinnými čaji. Jako podporu snižování tukové tkáně existují i bylinné čaje podporující hubnutí.
  • Pokud hubnete v zimním období, je velmi zdravé nasadit místo čerstvého ovoce z dovozu například kvašenou zeleninu, která je plná vitamínů, minerálů a probiotickych kultur, jež podporují lidskou imunitu. Mohou to byt klasické kvašené okurky, korejské kimchi a nebo jakákoliv jiná nakládaná kvašená zelenina i z domácí produkce.

Choďte pěšky!

Opravdu to pomáhá! A nejen na hubnutí, ale také na podporu peristaltiky střev nebo třeba na správné držení těla. Vynechejte výtah a na krátké trasy vyměňte auto například za koloběžku. Hubnutí pak půjde samo!

A jak jste na tom vy? Kolik zaručených diet jste ve svém životě již vyzkoušeli? A která byla opravdu úspěšná? Napište nám, co si myslíte o hubnutí prostřednictvím jídelníčku s kalorickou hodnotou 1000 kcal denně.

Růžena Hlavová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart