Colin McRae: Dirt 2D

Do ruky se mi dostala jedna z posledních her od známého tvůrce Glu Mobile a jak jste již mohli z názvu odvodit jedná se o dalšího nástupce z žánru rally. Pěkným, ale také jediným pozitivním dojmem na mě zapůsobilo menu. Této stránce hry neleze vyčíst zdaleka nic, jednoduchost a grafická úprava mají za jedna. Bohužel více takových pozitivních zážitků opravdu nečekejte. Jakmile začnete listovat položkami hlavního menu narazíte na klasický výběr mezi kariérou nebo světem rally.

Jakmile se začnete zabývat kariérou čeká na vás plnění tzv. bodů, každých z nich má předdefinovaný typ automobilu, trať a obtížnost. Celkem jich je deset a jejich splnění nezabere více jak půl hodiny. Pokud kariéra omrzí nezoufejte máme tu na výběr z nepřeberných možností, které najdeme v již zmíněné položce svět rally. I tyta část hry nenabízí nic převratného až na dvě menší vyjímky. První je eliminace, tento styl závodu najdeme převážně v NFSkách a pro ty co jej neznají jde o to, že poslední v každém kole automaticky vypadne. Druhá výjimka je Chase Down, ve které jde o pronásledování a zničení soupeře, ale i tu lze spatřit v jiných java hrách.

Necháme už popisování hry a vrhneme se na samotné hraní. Jen co začnete hrát budete okamžitě vyvedeni zmíry neboť po své levici uvidíte soupeře. Již název naznačuje, že se bude jednat o starou dobrou klasiku ze světa rally, ale vidina soupeře přesouvá tuto hru do obyčejných arkádových závodů a tím i nepatrně znehodnocuje použité jméno profesionálního jezdce Colina McRaye. A to je jen první nedostatek z mnoha. Ten největší přihází v podobě ovladatelnosti a fyziky modelu auta. Pokud si myslíte, že projet zatáčkou je jednoduché tak jste na omylu, buď se auto nějakým zázračným způsobem uvede do smyku nebo, ať držíte jakoukoli klávesu, auto přestane zatáčet a vy se zpomalujete častými nárazy do vnějších okrajů tratě. A fyzika, netřeba ani zmiňovat, ta jakoby připomínala krušné začátky javových gamesek.

Poslední stránkou, kterou lze ještě zhodnotit je grafická úprava, prostředí ubíhající okolo vašeho automobilu je zpracováno více než pěkně na 2D zobrazení samotné hry. Ale, jak už jsem si u této hry zvykl, přichází na scénu opět i velké mínus a to se zde projevuje ve formě zobrazení automobilu. I dítě cucající dudlík má větší představivost než grafici a ať se snažím sebe víc, stále ne a ne přijít na to jaké auto vlastně řídím, jedinou útěchou je zobrazení originálního názvu před samotným spuštěním závodu.

Na konec po zhodnocení všech kladů a záporů zjišťuji, že se jedná o podprůměrnou variantu arkádových závodů s neméně lepší hratelností a radosti ze hry. Pokud se nudíte a dojde i na spuštění této nemusíte se bát, že by vás nějak zaujala a zabrala vám dlouhé hodiny vašeho života. Já osobně nejsem nijak překvapen, protože už dlouho se společnost Glu Mobile nepředvedla s gamesou, která by se nějak vryla do paměti hráčů…

Růžena Hlavová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart