ONE – EXKLUZIVNÍ MEGARECENZE

Pohodlně se opřete do křesla, monitor si dejte hezky před sebe a nechte se unášet libozvučnou písní na nejlepší mobilní hru současnosti, která se navždy zapíše do dějin mobilní zábavy! Je její dokonalost pouze střelbou z průměru, anebo se nám blýská na lepší časy?

Ano, je tady. Hra, která již při prvním představení rozpoutala mezi hráči naprosté nadšení, pak se objevily obrázky a nakonec dokonce několik neuvěřitelných videí. Vedly se živé diskuze o tom, co nám kromě své úžasné grafiky a několika povedených soubojů přinese. Nikdo však nečekal, že to dopadne tak dobře, že se hra povede natolik, abychom se jí nebáli nazvat tím nejdokonalejším, co si můžeme na mobilních telefonech zahrát, a udělili jí vůbec první platinovou medaili na Piratesxxl.cz (udělována od 97-100%)

To už jsme ale trochu předběhli, pojďme si objasnit, jak to celé začalo a proč jsou k nám lidé z Nokie tak hodní, že do vývoje hry vložili tolik peněz, aby mohl vzniknout dokonalý herní skvost.

V loňském roce jsme se dočkali několika prvních faktických informací o tom, že se chystá něco jako nová herní mobilní platforma. Rozdíly mezi slovem platforma a aplikace, kterou n-gage 2.0 je, jsem vysvětloval v našem obrovském článku zaměřeném právě na ngage 2. generace. V té době se vědělo o několika prvních hrách, kterých se dočkáme jako prvních. Tyto první tituly měly za úkol vzbudit mezi hráči nadšení a nenásilnou formou je donutit ke koupi nového telefonu, na kterém bude možné tyto vyspělé hry hrát. Mezi již vydanými hrami jako Asphalt 3, Creatures of the Deep či Brothers in Arms, patřící k tomu nejlepšímu, co si můžeme v současné době zahrát, byl i ONE, který bezpochyby vypadal ze všech nejlépe.

S příchodem samotné aplikace ngage všichni vyhlíželi i tento kousek, který měl přijít na trh jako jeden z prvních. Nestalo se tak. Vydání bylo několikrát odloženo a hráči již pomalu přestali doufat, že budou mít někdy možnost změřit svoje síly v nelítostném souboji v mnoha arénách po celém světě. Pak se objevilo další datum plánovaného vydání, určené na říjen 2008. I když s křížkem po funuse, toto datum bylo splněno, a tak před námi stojí nejdokonalejší výtvor ve světě mobilní zábavy.

Brouzdám tak po ngage ShowRoomu a sleduju, kterou hru ještě nemám, a co bych si tak zahrál. Zjišťuji však, že nic, co by mě zaujalo, už se v nabídce nenachází, a tak se vracím na hlavní stránku, kde – světe div se – objevilo se logo ONE. Chvilku jsem nevěřil svým očím, pak jsem se ale rychle probral z počátečního nadšení a okamžitě jsem jako jeden z prvních lidí na světě začal stahovat demoverzi hry. Během stahování jsem prožíval neskutečné dilema. Mám si zahrát hned demo a ukojit tak svojí neskutečnou touhu udělat prvních pár krůčků v samotné hře, anebo mám zkusit zariskovat se svým zdravím a zakoupit hned plnou verzi, čekat na schválení koupě přes kreditku a následně několik dlouhých okamžiků sledovat verifikaci platby. Po tom, co se stáhlo demo, zvítězil ve mně chtíč, a tak jsem se pustil do hraní verze poskytované zdarma.

Demíčko překvapí svou rozsáhlostí. Na rozdíl od titulů od Gameloftu, kde jsme většinou omezeni hraním pouhých 30 sekund a následně vyzváni k platbě, zde máme poskytnut zdarma celý jeden mód hry, a to Versus. Vyberete si tedy, proti komu chcete bojovat, ve které aréně a můžete začít. Toto samotné by mohla být klidně celá hra, nutno však podotknout, že plná verze toho nabízí o tak velké množství více, že i největší warezový hříšník bude potěšen zaplacením symbolických 250 Kč.


Zvolit si můžete barvu vlasů, horní a dolní část oblečení a máte možnost si vybrat i barvu tkaniček u bot.

Po tom, co jsem zkušebně zmlátil prvního soka, moje kroky směřovaly ke koupi hry. Zde jsem prožil jedny ze svých nejdelších okamžiků života. Nevím, zda to bylo lokalitou, ve které jsem se právě nacházel a dostupností zdejšího GPRS, anebo neměli u ngage v prvních okamžicích vydání hry zvládnuté nákupy přes kreditku, ale koupě se ne a ne uskutečnit. Až po několika minutách a různých refreshech jsem se zdárně dostal do full verze hry.

V menu nalézám o mnoho více možností, než v demoverzi. Kolonka Play, ve které jsou všechny mody hry, je samozřejmostí, dále zde najdeme složku Your Fighter. Zde si zvolíte, zda chcete hrát za muže či ženu a obléknete si je podle svých představ. Nabídka je neuvěřitelně velká. Zvolit si můžete barvu vlasů, vrchní část oblečení jako je tričko, košile, oblek s kravatou či „holé břicho“, pro dolní část těla máte možnosti jako jeany, oblek, sportovní trenky atd. To samé platí i o obuvi, o případných módních doplňcích, vlasech či tetování. Ke každému z vybraného oblečení si navíc můžete zvolit barvu, či dokonce barevné kombinace. Autoři zašli až tak daleko, že barevně odlišit si můžete i tkaničky od bot. Po každém vyhraném zápase se vám navíc otevřou nové možnosti a do vašeho šatníku přibude několik hadrů.

Možnost vybírání bojovníka zároveň slouží jako výběr profilů hráče. Můžete tedy hrát 2 a více různých kampaní nezávisle na sobě. Při vybírání obtížnosti doporučuji pro začátek Střední. Rozložení obtížnosti je provedeno více než perfektně.

Po výběru bojovníka se dostáváme do hlavní části hry, na kterou zřejmě všichni čekáte. Je jím kariéra. Pokud Vám někdo tvrdil, že v bojovce nemůže být příběh, a že jediné, čeho se tak možná dočkáte, je jedno nicneříkající video v úvodu hry, běžte mu ukázat ONE. Zde totiž autoři mysleli snad úplně na vše, a tak se dočkáme dlouhého propracovaného příběhu, podávaného formou komixu před každým zápasem.

Jako dítě odchované ulicí hledáte někoho, kdo vás naučí, jak se vypořádat s gangy vrahů a zlodějů. Nikoho však nenajdete a tak vše co umíte, se musíte naučit sami. Až do jednoho dne… Zde začíná váš příběh, kariéra perfektního bojovníka s jediným cílem!


A řekl „budeš s nimi bojovat, najdeš svou správnou cestu!“

Vaše první kroky se ubírají do Mexika, kde máte za úkol najít jednoho bojovníka. Legendu. El Aguila! Při hledání však narazíte na partu mladých sígrů a tak je potřeba se s nimi vypořádat. Nastupujete na váš první souboj. Vždy před zápasem vám je představeno okolí, které je vyvedeno kompletně ve třech rozměrech, a tak se můžete kochat neuvěřitelně propracovanou grafikou, která se hravě nechá nazvat nejpropracovanější a nejdokonalejší, co jsme kdy viděli v mobilních hrách. Následně pokračujeme v představení hráčů. Sledovat můžete dokonalé animace, bez jediné chyby. Ready?? Fight!! Ozve se přísný hlas komentátora. Boj může začít.

Samozřejmě všechny zvuky jsou ve hře reálné a plně realistické.

Již v menu jsme si všimli perfektní muziky! Při sledování příběhu pomocí komixových obrázků jsme se dočkali další a teď během zápasu je jich zde hned několik a pro každou destinaci zcela jiné. Poklidná melodie se slovy Fight!! změní v akční nářez, který vás perfektně povzbuzuje v boji. Samozřejmě všechny zvuky jsou ve hře reálné a plně realistické. Slyšíte vše od šlapání po zemi přes údery nohou a pěstí či dopady na zem, až po výkřiky samotných bojovníků. Stejně jako u grafického zpracování, toto je nejkvalitnější zvuk, se kterým jsme měli možnost se na mobilech setkat. Muzika je slyšet po celou dobu hraní, je všude a je dokonalá. Obrovské množství reálných zvuků pouze umocňuje nezapomenutelný zážitek z hraní.

Během boje můžete sledovat dokonalé vykreslování pohybů figur, které je tak propracované, že v něm nenajdete chybu. Celá scéna je navíc nasvícena zapadajícím sluncem, což dodává danému místu na zajímavosti a kráse. V průběhu hlavní kampaně se podíváme do mnoha koutů světa a navštívíme nejrůznější lokality. Většina zápasů se však bude odehrávat v Severní a Střední Americe, čili se podíváme například do Mexika, Utahu, Dominikánské republiky, ale zavítáme i do podzemních garáží v Berlíně či do Asie. Každá z destinací je vykreslena do nejmenšího detailu, každá je v něčem jiná a výjimečná.

Kdo by si myslel, že systém soubojů a množství kopů a chvatů bude v mobilní hře málo propracováno, v případě této hry se mýlí. A to ještě dodám, že vám ke všemu bude stačit kurzor a dvě tlačítka. To je způsobeno tím, že n-gage 2.0 hry jsou tvořeny primárně pro Nokii N81, která má nad displayem umístěna právě tyto 2 tlačítka pro snadnější ovládání. I když je nabídka kláves dost omezená, s počtem kopů a chvatů je to přesně naopak. Postupem hraní totiž naleznete velké množství kombinací a speciálních úderů. Jako by to bylo málo, ve vyšších kolech navíc vaši protihráči obdrží různé další „nářadí“ jako je například baseballová pálka. To pak rozhodně nouze o zábavu nebude. I v tomto případě musím konstatovat, že se jedná o nejdokonalejší bojový systém v mobilní hře.

Celou hru dohrajete nejdříve za 7 hodin!

Mnoho z vás si asi pokládá otázku, jak je na tom hrací doba, a zda nezačne být „obyčejné mlácení hlava nehlava“ po chvíli nuda. Na druhou otázku můžu s klidem odpovědět, že nikdy! Pokud se podíváme na čistý herní čas, ten je na tom velmi dobře, zvláště přičteme-li, že některé z bojů jsou velmi obtížné. Než se tedy dostanete až ke zdárnému cíli, zabere vám to zhruba 7 hodin perfektní a jedinečné zábavy. Je však možné, že s kampaní strávíte i mnohem více času.

Pokud dohrajete kampaň a jednotlivé souboje ve Versus mód vás omrzí, je zde ještě možnost zahrát si s kamarádem přes Bluetooth. A to teprve musí být pořádná zábava!

Mnoho úsilí jsem vynaložil na to, abych našel na hře chybu. Zamrzí snad jen fakt, že KO videa (videa po zdolání soupeře) nejsou dokončena, čili nevidíte, jak soupeř padne k zemi. Druhým neduhem je pak absence funkce Replay, zobrazující rozhodující kop.

ONE je ve všech směrech geniální hrou, která pobaví snad všechny majitele telefonů podporujících n-gage 2.0. Svou propracovaností, vymazlenou grafikou, perfektními zvuky, obsáhlým systémem boje a možností vystrojit si bojovníka podle svého, dosáhla na nejvyšší hodnocení, který kdy náš server udělil. Tímto hodnocením se tak zapisuje jako první do sekce Platinum her. Kritéria pro takovéto hodnocení jsou velmi přísná. Hra musí být originální, musí ve svém oboru nabídnout neviděné anebo nám představit něco dokonalého. ONE plní tyto podmínky ve všech bodech a tak získává Celkové hodnocení 97%.

Růžena Hlavová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart