ICQ vs. Jimm

Oficiální ICQ klient je již pár dní mezi námi, a tak se jasně nabízí jeho srovnání s již letitým Jimmem. Jak novinka obstojí?

Začalo to relativně nedávno a musím říct, že se to opravdu povedlo. Mluvím o levném a dostupném internetu v mobilu pro každého. Ačkoliv musí našinec při prohlížení nabídek operátorů většinou brečet, a ten, jenž je znalý nabídek jinde v Evropě, se dokonce smát, tohle se našim operátorům povedlo. Začalo to trochu kostrbatou nabídkou T-Mobilu s omezenými porty, pak přišlo bezkonkurenční O2 a odpověď Vodafonu se dostavila zanedlouho. Ačkoliv zrovna provoz ICQ na mobilu je relativně datově nenáročná činnost a celkem bez problému se dá provozovat i při účtování za kilobajt, musíme si přiznat, že všeobecný zájem o aplikace fungující přes internet přišel až po tomto boomu. Právě různé messengery začaly být nesmírně populární a není se tomu proč divit. Nejste omezeni počtem odeslaných zpráv a můžete být stále na příjmu pro své internetové přátele. Až donedávna pro připojení k ICQ používali majitelé hloupých telefonů rozličné programy a já osobně stále jen nevěřícně kroutil hlavou, proč stále není vyrobený oficiální java messenger, zejména když na ostatních platformách byl již nějaký ten pátek. Ačkoliv jsem již nedoufal, dočkali jsme se. Otázka zní, pomůžeme si?

Osobně jsem pro provozování ICQ na svém Sony Ericssonu W910 používal aplikaci Jimm. Troufám si tvrdit, že ačkoliv samozřejmě existují i jiné alternativy, tak Jimm najdeme v mobilních telefonech bez OS nejčastěji. Proto oponentem novému oficiálnímu klientovi bude právě Jimm.

Nikoho zřejmě nepřekvapí, že program je ke stažení zdarma. Proto jsem neváhal a pár set kilobajtů za okamžik stažených jsem začal hned instalovat. Následovalo seznámení se vzhledem a přišel kámen úrazu v podobě vzpomenutí si na své číslo a heslo. Na několikátý pokus se vše podařilo, já zaškrtl uložení hesla, abych byl tohoto nemilého úkonu pro příště zbaven, a už jsem jen vyčkával. A nutno říct, že proti Jimmovi bylo vyčkávání přeci jen delší. Rozhodně vinu nemůžeme přičítat síti, protože rychlé HSDPA není v tomto případě rozhodně brzdou. Tak či tak, jednalo se o sekundy, po nichž jsem již spatřil svůj seznam kontaktů. Výrobce se držel počítačové předlohy, a tak vidíme stejné barvy a podobné uspořádání. Začnu tak listovat seznam, ale ouha! Jde to nějak ztuha. Ano, v tomhle je aplikace opravdu pomalá, ve srovnání s Jimmem je to opravdu velmi znatelně cítit. Může za to telefon? Možná, ale aplikace byla stažena přímo na míru pro něj a ostatní mobily na platformě A200 jsou na tom s výkonem podobně. Čili mám jasno, někde se stala chyba a musím říct, že docela závažná. Procházení mezi kontakty a zapínání konverzací, to vše je dost pomalé. Samotné konverzace taky nepřekvapí. Psaní je ovšem možné jen v jednořádkovém okénku dole. Jste tak ošizeni o prediktivní vkládání textu. V dispozici je vám standardní sada ICQ smajlíků a dokonce i předuložené zprávy. V klientovi můžete samozřejmě prohlížet profily, editovat vlastní, nastavovat si stavy či psát k nim poznámky, to vše je bez problému a funguje to. Stejně tak vy vidíte stavy a poznámky ostatních a stejně tak ostatní vidí vaše. A zde vidím jedinou výhodu oproti Jimmovi, v kterém mi toto nikdy správně nefungovalo. Nepotěšily mě ani malé možnosti nastavení. Ačkoliv se tak stává program naprosto blbuvzdorným, některá nastavení by v aplikaci rozhodně neměla chybět (typ připojení, automatické přihlášení atd.). Další věcí, která mně chyběla, byla možnost odesílání či přijímání souborů. V tomto případě máte obousměrně smůlu, u Jimma není alespoň odesílání souborů žádný problém. Jako plus naopak vidím klávesové zkratky pro procházení nabídek. Je také samozřejmostí, že při příchozí zprávě se umí minimalizovaná aplikace dostat do popředí. Zvuky jsou pak převzaty ze stolní verze klienta.

Pokud se vám zdá, že jsem více káral, nežli chválil, máte pravdu. V porovnání s Jimmem je zde jen jedno jediné plus, a to stoprocentně fungující stavy a poznámky. Chcete slyšet výčet toho, proč je dle mého Jimm stále lepší?

ICQ:
+ fungující stavy a poznámky
– rychlost
– nemožnost odesílat ani přijímat soubory

Jimm:
+ rychlost
+ uživatelské sestavení
+ změna barevného schématu
+ možnost odesílání souborů nebo možnost vyfotit něco a rychle odeslat přímo v aplikaci
+ nastavení typu připojení (http, socket)
+ možnost automatického přihlášení
+ nastavitelné klávesové zkratky
+ velké možnosti nastavení
+ ukazatel volné paměti a datového provozu
– nemožnost přijímat soubory
– špatně fungující statusy a poznámky

Růžena Hlavová

Začněte psát a vyhledejte stisknutím klávesy Enter

Shopping Cart